Відповідно до абзацу другого частини п’ятої статті 17 Закону України “Про повну загальну середню освіту”, кожен учень має пройти державну підсумкову атестацію за кожний рівень повної загальної середньої освіти з державної мови, математики та інших предметів, визначених центральним органом виконавчої влади у сфері освіти і науки, крім випадків, визначених законодавством.

Верховна Рада України на своєму засіданні у вівторок, 13 квітня, ухвалила законопроект, (відповідний закон № 5014) яким звільнила учнів 11 класів від обов’язкової державної підсумкової атестації (ДПА). За відповідне рішення проголосували 298 народних депутатів.

Учнів, які завершують здобуття початкової (4-ті класи) та базової загальної середньої (9-ті класи) освіти, звільнено від проходження державної підсумкової атестації у 2020/2021 навчальному році. Відповідний наказ МОН від 03.03.2021 №273 зареєстровано в Міністерстві юстиції України 16.03.2021 за №338/35960.

Рішення ухвалено відповідно до пункту 1 розпорядження Кабінету Міністрів від 25 березня 2020 року №338-р “Про переведення єдиної державної системи цивільного захисту у режим надзвичайної ситуації”.

Пунктом 6 розділу IV Порядку проведення ДПА встановлено, що здобувачі освіти, які проживають у зоні надзвичайної ситуації природного та техногенного походження, звільняються від атестації за рішенням МОН або місцевих органів управління освітою. Відповідно до пункту 9 розділу IV зазначеного Порядку, здобувачам освіти, звільненим від атестації, у відповідному документі про освіту робиться запис “звільнений(а)”.

Відповідно до позицій 32 та 33 розділу ІІ Класифікаційних ознак надзвичайних ситуацій, перевищення порогового рівня захворюваності людей на грип, гострі респіраторні вірусні захворювання удвічі і більше разів протягом періоду понад 2 тижні у двох та більше адміністративних районах області (Автономна Республіка Крим, міста Київ та Севастополь), містах або в цілому по країні, інфекційні захворювання людей невиявленої етіології віднесено до надзвичайних ситуацій природного характеру.

Зважаючи на це, МОН звільнило від проходження державної підсумкової атестації здобувачів закладів загальної середньої освіти 4-х і 9-х класів у 2020/2021 навчальному році.

У відповідному документі про освіту учнів, звільнених від ДПА, необхідно зробити запис “звільнений(а)”.

Такі рішення сприятимуть організованому завершенню навчального року учнями, які закінчують здобуття початкової та базової загальної середньої освіти, дозволять знизити навантаження на пункти тестування на 15-18% та зменшать ризики для здоров’я дітей і працівників центрів під час проведення ЗНО в умовах поширення на території України COVID-19.

Це означає, що випускники, які не планують вступати до університетів, звільняються від обов’язкового ДПА у формі ЗНО і можуть отримати свідоцтво про здобуття повної загальної середньої освіти без їх складання. Таким учням можуть виставити бали на основі попередніх оцінок та видати атестат.

Випускники, які планують вступати до вишів, повинні проходити ДПА у формі ЗНО.

Загалом прийняті зміни надають право випускникам шкіл вибирати вид оцінювання їхніх результатів навчання. У пояснювальній записці до проекту закону зазначається, що школярі, які завершують повну загальну середню освіту (тобто 11 клас), зможуть обирати вид оцінювання їхніх результатів навчання:

  • шляхом річного оцінювання;
  • державної підсумкової атестації (ДПА);
  • державної підсумкової атестації у формі зовнішнього незалежного оцінювання (ЗНО).

Нагадаємо, ДПА і ЗНО – не одне і те ж саме. Державна підсумкова атестація (ДПА) – це іспити, які складають у 4-му, 9-му і 11-му класах. Раніше ДПА в 11 класі також проводили як екзамен і його результати вносили в шкільний атестат. Опісля випускники складали ЗНО, яке було і залишається інструментом вступу до університетів.

Зауважимо, що минулого року через епідемію коронавірусу вже скасовували обов’язкове проходження ДПА. Той, хто все ж мав бажання пройти ДПА, міг подати відповідну заяву керівникові свого навчального закладу. Випускники, які проходили ДПА, отримували свідоцтва про здобуття освіти та додатки до них на основі результатів випробування в закладі освіти.

Водночас усі етапи зовнішнього незалежного оцінювання 2021 року відбудуться у заплановані терміни незалежно від рівня епідемічної небезпеки у регіонах:

─ пробне тестування ─ 24 квітня у Києві ,Чернігівській та Миколаївській областях (у решті відбулось 10 квітня);

─ основна сесія ЗНО ─ з 21 травня по 15 червня;

─ додаткова сесія ─ з 26 червня до 16 липня.

За статистичними показниками Українського центру оцінювання якості освіти, на ЗНО-2021 зареєструвалися 389710 учасників, які обрали 1543756 тестувань. 42580 з них зареєструвалися для участі в ЗНО з усіх предметів лише з метою проходження ДПА.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *